Що таке пастернак
Це овочева культура із родини парасолькових. Його родичі вам знайомі: петрушка, морква, фенхель, селера, кріп. Інші назви рослини: білий корінь, біла морква, польовий борщ.
Пастернак має кілька видів: посівний, луговий та звичайний. Наша стаття присвячена популярному виду – посівному пастернаку. Цей коренеплід схожий на моркву. Його варять, тушкують, запікають, додають у салати, борщі та супи. Тушкований білий корінь – відповідний гарнір до риби та м’яса. Також він має корисні свійстав для чоловіків, про них розповідає у цій статті https://zhitomir.in.ua/pasternak-korin-korisni-vlastivosti-dlya-cholovikiv/.
Як овочева та кормова рослина білий корінь відомий з XII ст., але масово культивувати його стали з XVIII століття. Квітки рослини – чудовий медонос. У середні віки популярність цього овоча в Європі була подібна до сучасної картоплі.
Калорійність та хімічний склад пастернаку
- калорійність на 100 грн. – 47 ккал;
- вітаміни групи В;
- віт. З, До;
- ефірне масло;
- вуглеводи (багато крохмалю);
- білки;
- глікозиди;
- кумарини;
- пектини;
- харчові волокна;
- мінерали: калій, кальцій, магній, йод.
Корінь пастернак: лікувальні властивості
У коренеплодах міститься грубе харчове волокно (клітковина), що допомагає при запорах. Через наявність грубих харчових волокон пастернак навіть складно терти на тертці.
Для порівняння наявності клітковини:
- Перше місце – біле коріння.
- Друге місце – селера.
- Третє – морква.
Що лікує чудо-корінь:
- покращує травлення;
- нормалізує підвищений тиск;
- зміцнює судини;
- має болезаспокійливу, сечогінну, відхаркувальну дію;
- пом’якшує та відокремлює мокротиння при кашлі;
- пневмонія, бронхіт (настій, відвар);
- коліки;
- водянка;
- користь для хворих на діабет.
“Фішка” диво-кореня в лікуванні шкірного захворювання вітіліго. Завдяки фурокумаринам у його складі, підвищується чутливість шкіри до ультрафіолетових променів. Це сприяє репігментації знебарвлених ділянок шкіри.
Протипоказання
- фотодерматоз;
- гіпотонія;
- чутливість шкіри до ультрафіолету (перед загорянням на сонці не вживати).
Як зберігати пастернак
Для зберігання у холодильнику коренеплід помити, видалити бадилля, просушити, помістити у пластиковий контейнер. Термін зберігання – 1 місяць.
Для тривалого зберігання корінь можна заморозити (цілий) або висушити (попередньо подрібнюючи). Овочі добре збережуться в ящику з піском (аналогічно умовам зберігання моркви). Без бадилля!